Afbeelding
Foto: DigiShots

Anna-Marie Antonisse: “Alles is een cadeautje”

Profielfoto Meike Paridaans
Meike Paridaans
Dressuur

Anna-Marie Antonisse (23) kocht op haar zestiende de driejarige ruin Languedoc (Galaxie x Sandro Hit) (roepnaam: Lennox) en leidde hem zelf op tot de Lichte Tour. Met haar trainers werkt ze nu toe naar de U25. Daarnaast brengt ze bij HDR Sporthorses paarden uit, waaronder de ruin Mister Toto HDR (Toto Jr. x Johnson), met wie ze afgelopen zomer negende werd op het NK ZZ-Licht.

Niet uit de paarden

“Mijn ouders komen echt helemaal niet uit de paarden en vroeger mocht ik nooit een pony”, vertelt Anna-Marie. Via via kwam ze rond haar negende toch op een fjord terecht. Op haar dertiende kreeg ze haar eerste eigen paard. “Een fijne merrie om mee te leren, omdat ze heel betrouwbaar was, maar ze was sensibel en best heet. Ze maakte het me nooit makkelijk.”

Eigen opvolger

Lennox kwam als opvolger. “Die weg was niet heel makkelijk. Ik was zestien en moest alles zelf doen, en hij was drie en best veel paard voor mij toen. Dus vallen en opstaan, gewoon doorgaan en natuurlijk hulp inschakelen. Bart Bax heeft mij in die periode ontzettend fijn geholpen met hem. Vanaf zijn zesde ben ik met hem in het L1 begonnen en binnen een jaar reden we Z. Vroeger was hij gewoon heel stout en dacht ik: als ik het Z maar haal. Dat hij Lichte Tour zou lopen geloofde ik wel, want hij is hartstikke slim. Maar dat het op dat niveau nu zo goed gaat, had ik niet helemaal verwacht. Dan denk je: misschien kan die U25 toch wel.”

Niet verkopen

Anna-Marie had Lennox kunnen verkopen, maar koos ervoor hem te houden. “Ik ben gewoon heel gek met dat paard. Anders zit ik altijd met de gedachte: wat als ik het had geprobeerd? Ik heb nu de leeftijd en de mogelijkheden, ik heb hem immers gekocht voor mezelf om mee te leren. Ik zou heel graag met hem goed Grand Prix leren rijden op U25-niveau. Zo’n EK-team is heel gaaf, maar als dat te hoog gegrepen is, is dat ook oké. Ik had dit nooit verwacht, dus alles is een cadeautje.”

Ze traint bij Marten Luiten en Monique Peutz. “Daar heb ik heel veel aan te danken. Ze investeren echt in mij en geven me af en toe die schop onder mijn kont: ‘Joh, je kunt het wel.’ Dan ga ik het proberen en dan lukt het ook. Zonder hen was ik er niet.”

Bang

Anna-Marie werkt volledig in de paarden, vooral bij HDR Sporthorses. Daar leidt ze paarden op en krijgt ze de kans ze serieus in de sport uit te brengen. Toto (Mister Toto) viel haar meteen op. “Ik zag hem in de paddock lopen en dacht: wow, dat is een goed paard! Toto heb ik echt voor me moeten winnen. In het begin heeft Gert van ’t Hof me heel goed geholpen om hem te leren begrijpen. Ik heb heel veel meters met hem gemaakt en hem van de wereld laten zien, zodat hij mij vertrouwt en ik hem leer kennen.”

Onlangs reden de twee hun eerste ZZ-Zwaar. “Hij is een beetje onzeker, je moet hem altijd aan het handje meenemen. Maar als ik in de baan zeg: ‘Het is goed’, dan probeert hij het. Hij doet het echt voor mij en dat vind ik heel speciaal.”

IICH Groningen

Nu staan selecties voor IICH Groningen op het programma. “Ik heb nooit haast met hem. Ik geloof heel erg in dat paard en ik weet dat hij het kan. Ik ben de eigenaren heel dankbaar dat ik hem mag rijden en dat ze me ook lekker mijn gang laten gaan met hem. Dus gewoon verder opleiden naar wat mogelijk is en hopen dat hij nog een poos kan blijven.”

Eigen stal

Vorig jaar reed Anna-Marie op Indoor Brabant en werd ze met Owen HDR Drents kampioen. Op termijn wil ze een eigen stal. “De Olympische Spelen zijn natuurlijk een droom. Ik zou op dagelijkse basis heel graag paarden willen opleiden en uitbrengen voor eigenaren tot het hoogste niveau. Ik heb wel echt de ambitie om internationaal mee te kunnen rijden.”

“Ik vind jonge paarden heel leuk, maar ook dat spelletje van Grand Prix rijden, al die kleine details. En je verdiepen in hoe zo’n paard in elkaar zit: wat is zijn karakter, wat is zijn denkwijze? Hem zo goed leren kennen dat je er het beste mee kunt, dat vind ik het mooiste.”

Bron: Hoefslag, overname zonder toestemming via hoefslag@mphorses.nl is niet toegestaan
Foto: DigiShots