Danielle Adriaansen: “Door Chester een doel gevonden”
22 oktober 2024, 11:29
Dressuur
De 26-jarige Danielle Adriaansen werd prematuur geboren, met de nodige gevolgen. Zo heeft ze de bewegingsstoornis Cerebrale Parese en daarbij ook functionele neurologische stoornissen. Ze heeft haar steun en toeverlaat gevonden in de zeventienjarige KWPN’er Chester.
Via haar social mediakanalen probeert Danielle anderen te inspireren. Ze wil steun bieden aan mensen die door een aandoening het gevoel hebben buiten de boot te vallen en laten zien hoe paarden een positieve impact op je leven kunnen hebben.
“Ik ben prematuur geboren, na slechts 28 weken,” begint Danielle. Daar hield ze Cerebrale Parese aan over, een bewegingsstoornis die ontstaat door een hersenbeschadiging. “Ik kan wel zonder hulpmiddelen lopen, maar door functionele neurologische stoornissen zijn er ook momenten waarop lopen, praten en zelfs slikken onmogelijk is. Deze aanvallen worden vooral uitgelokt door stress en angst. Daarbij heb ik ook autisme.”
Paardrijden als therapie “Vanaf mijn vierde ging ik al met mijn moeder mee naar de manege en op mijn zesde begon ik zelf met paardrijden.” Het paardrijden bleek goed te zijn voor haar fysieke ontwikkeling, maar ook voor haar sociale vaardigheden. “Het paardrijden had een positief effect op mijn spieren en ik merkte dat mijn sociale ontwikkeling ook vooruitging. Met een beperking val je toch vaak sneller buiten de boot, maar op de manege voelde ik dat veel minder. Het hielp me om makkelijker in contact te komen met anderen.”
Danielle begon op de manege en kreeg op den duur een Shetlander, maar vanwege de hoge kosten heeft ze tien jaar geen eigen paard gehad. “Toen ik uiteindelijk een inkomen kreeg, konden mijn moeder en ik samen een paard onderhouden. Eerder heb ik wel al gezocht naar verzorgpaarden, maar die waren vaak niet geschikt of te duur om te verzorgen.” In 2019 kreeg Danielle de 17-jarige KWPN-ruin Chester, precies op het moment dat ze het hard nodig had. “Ik lag toen in het ziekenhuis. Het weekend dat ik weer naar huis mocht, kreeg ik Chester. Sindsdien heb ik echt weer een doel in mijn leven. Hij is mijn reden om uit bed te komen; ik heb die ontspanning echt nodig, of het nu rijden, longeren of gewoon poetsen is. Maar ook het sociaal zijn op stal, zoals een praatje maken, geeft me altijd een goed gevoel.”
Perfecte combinatie Chester bleek perfect voor haar, vanwege zijn rustige en vriendelijke karakter. “Hij was zo braaf dat hij zelfs bij de bereden politie kon, alleen was hij daar te klein voor. We kozen hem dan ook vanwege zijn karakter: het is echt een koudbloed in een KWPN-jasje. Hij heeft de rust van een koudbloed maar het vermogen van een KWPN’er.” Chester speelt een belangrijke rol in haar leven. “Wanneer ik me niet lekker voel, helpt Chester mij daar echt doorheen. Hij is heel braaf en ik kan uren met hem buitenritten maken. Ik rijd ook zonder zadel en zelfs met een neckrope. Het draait voor mij meer om het plezier en genieten dan om de sportprestaties. Kleine dingen, zoals op een bankje zitten en kijken naar de paarden in de wei, geven me al veel voldoening. Het zijn momenten waarin ik echt in het hier en nu ben, heerlijk in de natuur en met de paarden.”
Danielle wil met haar social mediapagina’s een inspirerende rol vervullen. “Ik heb een Instagram-account en vlog ook op YouTube. Daarin laat ik zien hoe het is om paard te rijden met een aandoening, maar ik leg vooral de focus op andere aspecten van het leven met paarden en niet op de sport. Ik wil laten zien dat het ook anders kan, vooral voor mensen die niet met wedstrijden bezig zijn of daar niet de mogelijkheid toe hebben. Ik hoop anderen in soortgelijke situaties te inspireren, vooral mensen die zich vaak buitengesloten voelen. Dankzij alle activiteiten waar ik me mee bezighoud, zoals het druk bezig zijn met Chester, mijn social media en het fanatiek bezig zijn met fotograferen, heb ik een hele drukke week waardoor ik ook geen dagbesteding nodig heb. Op dit moment merk ik ook dat ik dankzij mijn Instagram pagina toch een soort community opbouw, waardoor ik ook meer sociaal contact heb en mensen kan inspireren.”
Toekomstplannen Danielle en haar moeder zorgen samen voor Chester, met hulp van een verzorgster die hem af en toe bijrijdt. “Iedereen die hem rijdt, zegt dat hij zijn gewicht in goud waard is vanwege zijn fijne karakter.” Voor de toekomst wil ze vooral doorgaan met wat ze nu doet: genieten van Chester en haar passie voor paarden delen op social media. “Chester is natuurlijk al 17, dus ik ben aan het kijken om op den duur een tweede paard erbij te kopen. Ik wil graag een paard met wat meer uitdaging, zodat ik daar weer van kan leren. Maar het lijkt me vooral geweldig om samen met mijn moeder buitenritten te kunnen maken,” sluit ze af.
Bron: Hoefslag, overname zonder toestemming via hoefslag@mphorses.nl is niet toegestaan
Foto: Wolfxjessy