1 uur geleden
Fokkerij
Onder heerlijke zomerse omstandigheden vond op 6 september de jaarlijkse Centrale Keuring van het Nederlands Connemara Pony Stamboek plaats in Lunteren. Fokkers, eigenaren en liefhebbers kwamen bijeen om hun Connemara pony’s te presenteren. Het werd een mooie keuringsdag met goede resultaten, meerdere nieuwe stermerries en sterruin en natuurlijk verschillende kersverse kampioenen.
Stamboekopname
De keuringsdag begon met de stamboekopname. Vier Connemara pony’s werden aan de jury voorgesteld en werden allen opgenomen in Klasse 1.
Veulens
Bij de merrieveulens werden alle drie de voorgestelde veulens beloond met een 1e premie. Bij de hengstveulens werd een 1e en een 2e premie uitgedeeld. De titel Veulenkampioen 2026 ging uiteindelijk naar Miss Melody van de Hutte (v. Arrow of Hazelfield, f/eig. E.M. den Heijer). De Ierse jury Priscilla Diamond was positief over de kwaliteit van de veulens en roemde onder andere de goede presentatie: “Nice foals, well handled, improved on the mares.”
Tweejarige merries
In de rubriek tweejarige merries werd de eerder die ochtend in Klasse 1 opgenomen F.G. Grote Veld’s Mighty Love (v. Rhinstroms Mighty Man, f/eig. L. Fransen/R. Groen) aan kop geplaatst en beloond met een 1e premie. De merrie werd uitgeroepen tot Jeugdkampioen 2026. Een mooie, zelfverzekerde merrie die zich comfortabel presenteerde en volgens de jury een herkenbaar Connemara type liet zien.
4 t/m 7-jarige merries
In deze rubriek werden zowel Clareville Mystical Rose (v. Mochulla Dun, f: J. Thierney, Ierland, eig. J.C. de Jong) als DG Coshla Mukti Shandar (v. Celtic Sir Parsifal, f/eig. D.E. Godefroij) beloond met een 1e premie. Beide merries kregen daarnaast het Ster predicaat. “Twee goede merries, waarbij de één een wat lichter en de ander een wat zwaarder type vertegenwoordigde.”
8 jaar en oudere merries
Bij de oudere merries ging de eerste plaats naar Minouk van Haar (v. Blue Jeans 14, f: F. Dam, eig. E.M. den Heijer). Zij ontving een 1e premie met het Ster predicaat. Ze werd geprezen om haar goede draf, correcte type en omschreven als complete Connemara.
Stermerries
In de rubriek voor reeds opgenomen stermerries ging Dana van de Haar (v. Blue Jeans 14, eig. F. Dam, eig. J.C. de Jong) aan kop. Haar optreden werd dit jaar voor de derde keer bekroond met de titel Merriekampioen. De jury omschreef haar als een typische Connemara met een mooi hoofd en een uitstekende draf. Ze liet veel souplesse en vloeiende bewegingen zien.
Ruinen
Ook bij de ruinen was er een kampioen te vieren. Battlestown Jumping Jack Flash (v. Glaskopf Golden Siskin, f: P. Muprhy, Ierland/eig. J.C. de Jong) werd uitgeroepen tot Kampioensruin 2026 met het ster predicaat. “Een stoere Connemara met een goede stap en veel bot”.
Bestgaande rijpony’s en Young Handler
Ook waren er rubrieken voor de Bestgaande Rijpony Dressuur en Springen. Nieuw dit jaar was de Young Handler-rubriek, waarin jonge deelnemers hun pony’s op enthousiaste wijze voorbrachten.
In de rubriek Bestgaande Rijpony Dressuur tot 16 jaar ging de eerste prijs naar Marèn van Es met pony Clonboo Sparky Catt. In rubriek Rijpony Dressuur 16 jaar en ouder ging de eerste prijs naar Anouk Slabbers met Dana van de Haar. De rubriek Bestgaande Rijpony Springen tot 16 jaar werd gewonnen door Stacey van Hoenselaar met Aauw Hei Honey. De rubriek Bestgaande Rijpony Springen 16 jaar en ouder werd gewonnen door Anouk Slabbers met Dana van de Haar.
De Young Handler rubriek t/m 12 jaar werd gewonnen door Aelin Nuyttens met Clareville Mystical Rose. De Young Handler rubriek 12 jaar en ouder werd gewonnen door Stacey van Hoenselaar met Aauw Hei Katniss.
Geslaagde dag
Al met al kan worden teruggekeken op een geslaagde Centrale Keuring, met mooie resultaten, nieuwe predicaten en meerdere trotse eigenaren van de kampioenen. Een fijne dag waarop fokkers, eigenaren, ruiters en (jonge) liefhebbers samen de kwaliteit en veelzijdigheid van de Connemara pony konden laten zien.
De Ierse jury Priscilla Diamond werd vergezeld door Marga van der Aart, Suzanne Bredero en Jacqueline Poot om de pony’s te beoordelen. De jury kijkt met veel plezier terug op de keuringsdag: “It was a pleasure and an honour to be here”. De pony’s werden omschreven als mooie Connemara’s en goed opgevoed. Volgens de jury was er gedurende de dag een mooie variatie te zien tussen meer moderne en traditionele Connemara-typen.
Bron: Persbericht