Subtop | Marije van den Heuvel succesvol in de Lichte Tour Bodegraven met Jensen SW: “Ik ben blij dat het zo goed gaat”
23 oktober 2023, 17:52
Dressuur
Subtop
Marije van den Heuvel was succesvol in de Lichte Tour in Bodegraven met Jensen SW (v. Fellini). De combinatie scoorde winst met 62,13%. Het zijn geen makkelijke jaren geweest voor Marije en ze is blij dat ze weer lekker kan rijden. “De proef gaf zo’n fijn gevoeldat ik na afloop tranen in mijn ogen kreeg. Dat zijn de emoties van de afgelopen twee jaar die dan de kop opsteken.”
Overijverig “Ik ben heel tevreden over de proef en het mag allemaal nog wat strakker. Maar het was netjes en ik kreeg van beide juryleden complimenten over hoe vriendelijk ik mijn paard voorstelde. Ondanks dat de punten iets tegenvielen voor de gereden proef, was het commentaar voor mij het grootste compliment. Het is niet alleen maar spektakel, maar het gaat vooral om een harmonieus beeld en happy athlete. Het moet er fijn uitzien en fijn zijn voor het paard. Op één oktober wisten we in Nieuwe Wetering de Prix St Georges te winnen met bijna 65%, toen kon ik hem met net iets meer expressie door de proef heen sturen dan nu. Jensen kan nogal spanning krijgen in de proef, omdat hij overijverig is en als ik hem dan afrem, kan hij heel heet worden. Deze keer was er weinig spanning. Jensen blinkt echt uit in het galop gedeelte. Hij kan hele mooie wissels maken, springt met gemak de series en scoort ook hoog op de appuyementen en kan heel makkelijk sluiten & zitten in galop. Het draf gedeelte is erg correct, maar nog iets te ontspannen. Hij mag wat meer afdruk hebben hierin zijn we nog zoekende naar de juiste balans tussen aanspanning en ontspanning.”
Verder uitbouwen In de training is het fijn dat hij zoveel energie heeft, want daardoor leert hij snel. Hij kent de proef en weet wat er gaat komen. Dus om zijn energie in de proef te doseren is lastig en hij moet leren wachten op mij. Hij wil graag en als ik hem dan afrem, raakt hij daar in de war van en gaat hij stressen. Ik moet zelf nog wat meer handigheid krijgen om dat goed te managen, vooral omdat mijn vorige paard totaal anders was. In de training doe ik daarom heel veel wachtoefeningen. Ik sta al heel lang op stal bij Hans en Natascha Bernoski en les ook bij ze. Ik heb voor de grap wel eens tegen Natascha gezegd dat als ik er ooit af ligt, Jensen in theorie de proef in zijn eentje kan afmaken. Net als sommige springpaarden die zelf een parcours afspringen. Zo veel denkt hij vooruit. Onze focus voor de komende tijd ligt op ontspanning, goede ervaring op doen op wedstrijden en veel kilometers maken in de Lichte Tour, en daarin te werken naar meer aanspanning, gedragenheid en expressie. Daarbij gaan we in de training verder uitbouwen naar de Zware Tour. Hij heeft ontzettend veel talent voor het piafferen en pakt de eners ook goed op. We gaan het allemaal verder uitbouwen.
Gevoelig paard “Jensen is hij ook een heel gevoelig paard met alles. Ik kan zelfs zonder spoortjes de proef door komen. Maar het betekent ook dat het allemaal nauwer komt onder andere met een goed passend zadel. Gelukkig heb ik een goede zadelmaker Kees Bregman van Bregmans de Zadelspecialist die veel meedenkt en regelmatig kleine aanpassingen maakt. Dat is erg fijn en het is belangrijk om een goed team om je heen te hebben. In je eentje kan je de paardensport niet doen. Zo heb ik ook mijn lievevriend Sven die totaal geen paardenjongen was, maar door mij er een is geworden. Hij had nog nooit een paard aangeraakt voordat hij mij leerde kennen en nu gaat hij mee op wedstrijd, is hij aan het groomen, houdt het paard vast en staat met krommende tenen naar mijn proef te kijken. Daarnaast heb ik alles altijd met mijn moeder samen gedaan en zij is nog steeds erg betrokken bij mijn paardensport carrière. Gelukkig heb ik ook fijne vrienden in de paardensport waarmee ik kan sparren of reflecteren over mijn proeven of training. Dat is toch geweldig.”
Driejarige hengst “Ik ben fotograaf Kaylee van Delft ook erg dankbaar voor haar mooie beeldmateriaal. Als ik later oud ben, kan ik daar mooi op terugkijken. Dan hebben we natuurlijk ook nog de fokkers, want zonder hem geen paarden. Ik heb Jensen als driejarige hengst gekocht van Sander Snijders en Erik Westervelt. Jensen is bij hen eerst nog bij de eerste en tweede bezichtig geweest en ze hebben hem zadelmak laten maken. Een paar maanden na de hengstenkeuring heb ik hem gekocht en ben ik hem gaan opleiden. Ik wilde hem graag hengst houden, want onder het zadel was hij geweldig. Maar aan de hand was hij altijd erg brutaal, dus na een jaar ruzie maken aan de hand was ik er wel klaar mee en heb ik hem laten ruinen.”
Borstkankermaand Marije kreeg twee jaar geleden de diagnose borstkanker en heeft de afgelopen jaren meerdere operaties gehad en veel bestralingen. Daardoor kon ze niet consequent trainen en op wedstrijden gaan. Pas sinds een paar maanden is ze daar weer actief mee bezig. “Het heeft zo’n impact op je fysieke gestel. De laatste operatie was een paar maanden geleden, maar daarvoor wilde ik graag in de Lichte Tour starten. Achteraf gezien was dat veel te snel. Mijn lichaam kon die aanspanning niet aan en je ziet op filmpjes ook dat ik niet mooi op mijn paard zit en de proef er niet goed uit ziet. Nu ik weer beter, gezond en fitter ben, zie je een heel verschil. De proef gaf zo’n fijn gevoel dat ik na afloop tranen in mijn ogen kreeg. Dat zijn de emoties van de afgelopen twee jaar die dan de kop opsteken. Ik denk dat ik nu nog meer geniet van wat wel lukt. Ik ben blij dat ik dit weer kan doen en dat ik het weer voor elkaar krijg om een eigen paard op te leiden. Het gaat weer de goede kant op.”
Bron: De Hoefslag, overname zonder bronvermelding en schriftelijke toestemming via hoefslag@mphorses.nl is niet toegestaan
Foto: Kaylee van Delft Fotografie