Daphne Geertsema: “Het had heel anders kunnen lopen”
28 november 2020, 00:00
Dressuur
Slijtage
In 2018 kreeg
Daphne Geertsema te horen dat haar verzorgpaard Fraukje Elskje van de Oergong (v. Thomas 327) slijtage had en een kleine kans maakte volgens de dierenarts. Toch besloot de amazone alles op alles te zetten om de merrie te redden, met succes.
"Ongeveer acht jaar geleden was mijn toenmalige eigen paard nog te jong om op te rijden, dus ik ging regelmatig met een vriendin mee naar haar verzorgpony€, steekt Geertsema van wal. "Bij haar verzorgpony stond een Fries paard die diende als grasmaaier en weidemaatje. Fraukje haar eigenaar vertelde vaak over haar verleden en dat ze altijd zo mooi liep tijdens de dressuurwedstijden, en dat hij het super jammer vond dat ze nu niks meer deed. Op een gegeven moment heb ik de stoute schoenen aangetrokken en gevraagd of ik haar op mocht pakken. €˜Als je zelf een zadel regelt mag dat', was zijn antwoord. Dus zo ben ik in 2012 voor het eerst op Fraukje haar rug geklommen€.
De combinatie reed in het begin voornamelijk in de bak of buiten. "Toen dat goed ging zijn we wedstrijden gestart en hebben we dressuurlessen genomen zodat we nog verder konden komen€. Om nog fanatieker te kunnen trainen besloot Geertsema de merrie op een pensionstal neer te zetten. "Eenmaal op het paardensportcentrum konden we nog harder aan de slag met trainen. Het rijden ging steeds beter en ook de wedstrijden gingen super, totdat we in 2018 opeens bericht kregen van de stalhouder dat Fraukje niet meer zelfstandig op kon staan€.
Vanaf dat moment belande de combinatie in een emotionele achtbaan. "Fraukje kon niet meer zonder hulp overeind komen. Na een onderzoek van de veearts kwamen we erachter dat ze slijtage heeft in haar heiligbeen”.
Groot probleem
Geertsema vervolgt: “Of daar ook nog artrose bij komt weten we niet zeker, want je kan die plek niet goed onderzoeken. De eerste dierenarts die we spraken concludeerde dat als het niet snel beter zou worden, we een groot probleem zouden hebben. De tweede arts en tevens fysio zag ook geen rooskleurige toekomoest in voor ons, ze vertelde me dat ik me op het ergste voor moest bereiden. In de tijd dat deze diagnose aan het licht kwam was Fraukje niet officieel van mij. De eigenaren hadden niet heel veel verstand van deze zaken en vroegen vaak aan mij om over dit soort dingen te beslissen. Zo mocht ik ook deze moeilijke keuze maken€.
Geertsema heeft heel goed moeten nadenken of het nog goed zou komen en of het nog de moeite waard was om door te gaan met het traject. "De derde dierenarts zag nog een kans in dat Fraukje er bovenop zou kunnen komen. Hij adviseerde dat we onze trainingen helemaal om zouden gooien en geen wedstrijden meer zouden rijden. Vanaf dat moment gingen we helemaal terug naar de basis van de klassieke dressuur. In combinatie met verschillende supplementen is ze er wonder boven wonder weer bovenop gekomen€.
Beste vriendin
"De periode dat ze zo ziek was, was heel heftig. Ondanks dat ze op dat moment nog niet van mij was heb ik er echt wakker van gelegen. Die tijd heeft ook echt mijn studie in de weg gezeten, ik kon nergens meer goed over nadenken. Veel mensen verbaasden zich er dan ook over dat ik haar toch wilde kopen, want ze was al 17 en kon geen wedstrijden meer lopen. Ondanks dat ik zelf heel ambitieus ben wat wedstrijden betreft, maakte het mij niks uit dat we dat niet meer konden doen. Ze is mijn beste vriendin geweest in al die jaren, ze verdient het gewoon om de rest van haar leven te genieten van haar pensioen. Het had heel anders kunnen lopen, maar ik heb nooit spijt gehad van de keuze die ik toen gemaakt heb€.
Risco
Toen de merrie weer aan het opknappen was maakte de toenmalige eigenaar van Froukje bekend te stoppen met paarden. "Ik kreeg als eerste de kans om haar over te nemen. Ze was op dat moment met semi-pensioen en ook al wat ouder, dus ik kon er niet zo heel veel meer mee. Maar ik heb mijn hele jeugd met haar doorgebracht dus ik wilde het niet laten gebeuren dat ze ergens anders heen zou gaan. In 2018 nam in het risico om haar te kopen en inmiddels is ze de surrogaatmoeder voor onze drie jongere paarden. Ze staan allemaal bij op onze pensionstal die we met het hele gezin runnen€.
Gouden medaille
Ondanks de tegenslagen, heeft de combinatie ook genoeg leuke dingen meegemaakt. Voordat de slijtage begon hebben ze samen een wedstrijd voor barokke paarden gewonnen. "We hadden twee jaar geen wedstrijden meer gereden omdat ik van de zenuwen niet meer wilde. Ik vond wedstrijden heel leuk, maar zodra we de ring in kwamen en de voorlezer begon met lezen, klapte ik volledig dicht. Na veel lessen en veel trainingen hebben we twee keer een gouden medaille gewonnen tijdens onze comeback-wedstrijd. Ik was echt super trots, want het was de eerste keer dat we echt iets gewonnen hadden€, geeft de amazone lachend toe.
Leerzaam
Geertsema heeft er naar eigen zeggen ontzettend veel van geleerd van de afgelopen jaren, wat ze weer kan toepassen op de pensionstal die ze samen met haar gezin runt. "We hebben op zo veel stallen gestaan dat we nu precies weten wat we op onze eigen stal wel en niet willen. Daarnaast heb ik ook echt geleerd dat het ook belangrijk is om te genieten van het paard dat je hebt. Ik heb in mijn leven wel zestig paarden gereden in alle rassen en formaten, daardoor ben ik erachter gekomen dat papieren helemaal niks zeggen. Op papier kunnen ze nog zo perfect zijn, maar wat de uitkomoest is ga je nooit weten van tevoren€.
Instagram
Acht jaar geleden besloot de amazone een
Instagrampagina op te richten om foto's van Fraukje te delen. Ondertussen geeft ze ruim 15.000 volgers een kijkje in haar paardenleven en alles daar omheen. "Aan de ene kant is het heel leuk, want ik krijg heel veel positieve reacties van bijvoorbeeld mensen die ook een oudere Fries hebben. Maar er zit ook soms een minder leuke kant aan. Froukje heeft een doorgezakte rug doordat ze in het verleden een aantal veulens heeft gehad. Hier heeft ze geen last van, alle artsen en de fysio zeggen dat er niks mee aan de hand is. Maar daar krijgen we erg veel nare reacties op, waarschijnlijk omdat er heel weinig kennis over doorgezakte ruggen is. Op Instagram probeer ik daar ook zo veel mogelijk informatie over te verspreiden, zodat mensen begrijpen dat een doorgezakte rug niet altijd slecht is€.
Ook vindt ze het belangrijk om mee te geven dat het heel belangrijk is om naar je paard te blijven luisteren. "Ik heb heel veel instructeurs gehad die me uiteindelijk toch ergens doorheen gedrukt hebben wat ik toch niet wou. Dat ik er doorheen moest rijden of toch iets harder door moest pakken op momenten dat ik voelde dat het niet goed zat. Dat ze het lichamelijk niet aankon maar ik wel door moest gaan. Ik wil dus meegeven dat je meer naar jezelf en je paard moet luisteren, ook al zeggen andere mensen soms iets anders. Je kent je eigen paard vaak het best€.
Working equitation
Op dit moment rijdt de combinatie veel buiten en zijn ze sinds een tijdje bezig met Working Equitation. "Fraukje vindt dat helemaal geweldig, als er een brug in de bak staat stapt ze er altijd zelf overheen. Het lijkt me heel leuk om nog een keer mee te doen met een les of een clinic in deze discipline€. Naast haar Fries heeft de amazone nog een American Paint Horse, maar ook daar heeft ze een niet al te leuke tijd mee achter de rug. "Ze heeft een tijdje geleden haar been gebroken. Ze is wel weer gerevalideerd, maar of ze ooit nog bereden kan worden weten we niet. Ooit komt er nog wel een nader paard, maar of dat weer een Fries wordt weet ik nog niet. Het wordt in ieder geval iets baroks€, sluit de amazone enthousiast af.
Bron: Hoefslag (overname zonder bronvermelding en toestemming via webredactie@mediaprimair.nl niet toegestaan)
Foto's: Yvet Geertsema