"Ik vind dat het opleiden van een jong paard voor iedereen toegankelijk zou moeten zijn. Juist bij jonge paarden is het leren aanvoelen en consequent daarop reageren onmisbaar.” Op de foto geeft Emmelie les aan Kim Noordijk, die ook bekend staat als iemand met veel gevoel voor jonge paarden. Leer van Emmelie Scholtens op zaterdag 5 september in Barneveld
"Ik vind dat het opleiden van een jong paard voor iedereen toegankelijk zou moeten zijn. Juist bij jonge paarden is het leren aanvoelen en consequent daarop reageren onmisbaar.” Op de foto geeft Emmelie les aan Kim Noordijk, die ook bekend staat als iemand met veel gevoel voor jonge paarden. Leer van Emmelie Scholtens op zaterdag 5 september in Barneveld Foto: Sabine Timman | Hoefslag

Jeugd heeft de toekomst” met Emmelie Scholtens, KNHS College Tour op 5 september in Barneveld

Profielfoto Karin de Haan
Karin de Haan
Dressuur Jonge Paarden

Op zaterdag 5 september komt Emmelie Scholtens naar Barneveld voor de KNHS College on Tour "Jeugd heeft de toekomst", direct na de finale van The Dutch Pony Championships.

Een mooie plek voor dit thema, want Emmelie begon zelf ooit op de pony’s en jonge fokproducten van haar ouders.

Op deze avond laat ze zien dat je geen ervaren wedstrijdpaard of -pony nodig hebt om ver te komen. Vaak is het werken met een jong paard of pony juist het leerzaamste wat er is.

De jeugd heeft de toekomst, dus deze avond is voor iedereen van jeugdamazones tot meer ervaren ruiters en trainers, die zich willen ontwikkelen in het rijden en opleiden van jonge paarden en pony’s.

Jouw jonge paard of pony is je toekomst — en dat is voor iedereen

"Jeugd heeft de toekomst" gaat over méér dan alleen jonge ruiters. Het gaat net zo goed over je jonge paard of pony. Emmelie groeide zelf op tussen de pony’s en fokproducten van haar ouders en zat als kind al vol op de ‘jonkies’. "Toen ik veertien was, had ik alleen maar drie- en vierjarige paarden om te rijden." Precies dáár, zegt ze, leerde ze het aanvoelen dat je met een ouder, ervaren paard of pony veel minder ontwikkelt.

Veel mensen investeren flink in een ouder paard of pony om te scoren in de jeugdrubrieken en dat is natuurlijk op zich ook een weg die je kan kiezen. Maar Emmelie wil juist laten zien dat het ook anders kan. "Ik vind dat het opleiden van een jong paard voor iedereen toegankelijk zou moeten zijn. Juist bij jonge paarden is het leren aanvoelen en consequent daarop reageren onmisbaar. Een jong paard is puur en eerlijker en compenseert de fouten van de ruiter nog veel minder. Maak jij een foutje, dan reageert hij daarop en daar leer je uiteindelijk het meeste van."

Duidelijk zijn begint bij jezelf

Voordat het over rijtechniek gaat, komt de mindset. Volgens Emmelie is duidelijkheid het allerbelangrijkste bij een jong paard: niet de ene dag dit en de andere dag dat, maar consequent en eerlijk. "Je moet duidelijk zijn naar je paard. Maar dan moet je net zo streng zijn op jezelf." Daar gaat het volgens haar vaak mis. "Veel mensen zijn niet consequent genoeg naar zichzelf. En dan krijg je miscommunicatie."

Geduld en rust horen daar onlosmakelijk bij. Wie deze basis onder de knie krijgt, begint met een heel andere mindset aan zijn jonge paard en pas daarna komen de rijtechnische dingen aan bod.

Van basis naar balans

Als de basis staat, gaat Emmelie in op het rijtechnische deel, denk aan het op het op eigen benen leren lopen, waar oefeningen bij horen die zorgen voor meer balans van waaruit de aanleuning ontstaat. Welke oefeningen? Dat ga je leren op deze KNHS College Tour. Wat Emmelie nog wel wil benadrukken is, dat het haar opvalt dat veel ruiters zich blindstaren op de aanleuning. Maar zij benadrukt dat het draait om balans.

"Laat een jong paard in balans lopen. Ik ben er zeker geen voorstander van een jong paard te forceren in een houding. Je neemt het jonge paard zoals het is en van daaruit ga je de balans ontwikkelen. De aanleuning volgt dan vanzelf. Nageeflijkheid mag er zijn, maar bij een jong paard vaak heel licht en ook dáár geldt weer: voel je dat je paard licht is, wees dat zelf dan ook. Steeds komt diezelfde rode draad terug: consequent zijn, aanvoelen, en durven vertrouwen op je eigen gevoel.”

Praktisch

Datum: Zaterdag 5 september 2026
Locatie: Deze College Tour is On Tour en vindt plaats op Hippisch Centrum Barneveld
Hoe laat?
Tijd: 19.00 – 22.00 uur
Reguliere ticketprijs: €37,50
Kortingstickets (€27,50) verkrijgbaar voor leden van KNHS, KWPN en DPC en abonnees van Hoefslag & Bit en Cap
Licentiepunten: 50 licentiepunten voor instructeurs
Tickets en meer informatie