Anita Vos: “Tegendeel bewezen: met trekpaard naar het M2”
26 januari 2026, 07:00
Dressuur
Anita Vos (45) kreeg 25 jaar geleden van haar man een Trekpaard. Ze wilde graag een Shire, maar haar man vond trekpaarden interessanter. In het begin wist Anita niet goed wat ze ermee moest, maar inmiddels is ze lovend over het ras. Met haar trekpaard Bert van Rie Bekes Hof heeft ze inmiddels een winstpunt in het M2.
“Ondanks dat ik in eerst instantie een beetje sceptisch was, werd ik al snel heel enthousiast van de trekpaarden. Het zijn echte grote vriendelijke reuzen en als je ze voor je wint, dan doen ze alles voor je”, laat Anita weten.
Zelf zadelmak gemaakt Bert van Rie Bekes Hof (v. Matteo van ’t Rietenhof) werd later aangekocht door Anita en haar man. “We hadden namelijk een veulen gefokt met mijn vorige trekpaard, de merrie Erica van ’t Hof ter Hasselt. Met haar ben ik uiteindelijk tot het M1 met een winstpunt gekomen, maar we zochten een maatje voor haar veulen. Het was de bedoeling dat ik de nakomeling van Erica zou opleiden en aanhouden, maar al snel bleek dat ik een beter klik had met Bert. Zodoende is ons veulen verkocht en ben ik nu, negen jaar later, nog steeds bezig met Bert.”
Anita en haar man hebben Bert zelf beleerd onder het zadel en voor de wagen. “Ik ben op zijn derde spelenderwijs begonnen met het zadelmak maken. Hij was vijf jaar oud toen we ons allereerste wedstrijdje reden, gewoon in de B. Hij is nu negen jaar oud en loopt M2, dus achteraf gezien is dat super snel gegaan.”
Tegendeel bewezen Wat maakt Anita en Bert zo’n goede combinatie? “Ik moet eerlijk bekennen dat ik extra motivatie krijg als mensen zeggen dat ik of mijn paard iets niet kunnen. Een Trekpaard in de dressuursport zie je natuurlijk niet veel, dus we hebben echt wel gehoord dat het niets zou worden. Daar word ik fanatiek van, ik wil dan het tegendeel bewijzen en ik denk dat we dat nu al hebben gedaan!”
Zolang Bert zijn werk met plezier blijft doen, gaat Anita door. “Het is genieten hoor. Bert wil je heel graag begrijpen, wil het heel graag goed doen. We gaan voorlopig nog niet stoppen, daar zijn we beide nog niet klaar voor. Mijn doel was het M2 met een winstpunt en dat is al gelukt. Ik had, voordat ik met Bert aan de slag ging, tot het M1 gereden met Erica. Dit is dus voor ons beide nieuw en ik weet daarom niet of het Z bijvoorbeeld realistisch is. Maar zolang we vooruitgang blijven boeken en het beide leuk vinden, gaan we lekker door. Wie weet komen de winstpunten dan vanzelf en gaan we tóch door naar het Z. Ik sluit niets uit.”
Meer dan mensen denken Anita merkt grote verschillen hoe juryleden naar haar en Bert kijken. “Sommigen vinden het helemaal niets. Dat mag, dat is hun persoonlijke voorkeur. Maar er zijn ook genoeg juryleden die het geweldig vinden, haha. Ik ben ervan overtuigd dat trekpaarden veel meer kwaliteit hebben dan dat de meeste mensen denken. Toen ik met mijn eerste paard begon waren veel mensen verbaasd dat trekpaarden uberhaupt konden galopperen bijvoorbeeld. Ze zijn super veelzijdig, van mennen tot dressuur onder het zadel én recreatief. Ik wil iedereen om, wat voor type paard je ook hebt, de dingen te proberen die je graag wilt. Het gaat om het plezier wat je er samen in hebt, dan maakt het verder toch niet veel uit wat anderen ervan vinden?”
Bron: Hoefslag, overname zonder toestemming via hoefslag@mphorses.nl is niet toegestaan Foto: AJpicturesverpoorte