Mira van Zanten: “In acht maanden van L1 naar Z1 gereden”
25 april 2025, 19:00
Dressuur
Mira van Zanten (11) is opgegroeid met paarden, haar moeder is namelijk ook gek op de viervoeters. Haar liefde voor paarden groeide naar een nieuw level toen haar broer een pony kreeg. Ondertussen is ze een fanatieke dressuuramazone die meerdere paarden en pony’s rijdt.
“Mijn broer kreeg een pony toen ik vijf jaar oud was. We waren met het hele gezin op stal toen mijn ouders me even kwijt waren. Ik was via de voerbak op de pony van mijn broer geklommen, toen mijn ouders me vonden zat ik er achterstevoren op”, lacht de amazone.
Wedstrijden “Paddy werd mijn pony toen ik zes was. Dat was tijdens de coronapandemie, dus gingen we thuis online B-proefjes opnemen. Hij was eigenlijk veel te groot voor mij, ik kwam niet met mijn voeten onder het zweetblad vandaan. Nadat ik de B door was, zijn we in ongeveer acht maanden van het L1 naar het Z1 gereden! Dat is twee jaar geleden, dus toen was ik negen. Inmiddels zijn we Z2 geklasseerd.”
“We hadden niet verwacht dat het zo snel en zo goed zou gaan. Paddy had wel wedstrijdervaring tot het Z2, maar ik was natuurlijk nog heel klein. Later kwam er een tweede pony bij via mijn coach Joyce van Rooijen-Heuitink, Tobi, met hem ben ik in het M1 begonnen. Inmiddels rijden we Z1. Vorig jaar waren we kringkampioen en we hebben Gelderse Kampioenschappen en Hippiade gereden!”
Liefde “De paarden staan bij ons aan huis en ik breng heel veel tijd met ze door. Daardoor hebben we een hele hechte band en voel ik ze goed aan. Ik vind het heel leuk om wedstrijden te rijden en ben erg fanatiek, maar ik probeer de druk laag te houden. Het gaat mij erom dat we elke dag plezier hebben en dat ik lief ben voor mijn pony’s. Het klinkt misschien zweverig maar ik denk dat door de hechte band met mijn pony’s het rijden ook beter en mooier wordt.”
“De pony’s zijn erg verschillend maar toch vind ik ze allebei erg leuk. Paddy is heel braaf, daar kan je letterlijk ondersteboven aan gaan hangen. Tobi is wat heter, dus daar moet ik wat voorzichtiger mee zijn. Het is een leuke en leerzame combinatie.”
Afscheid nemen en nieuwe kansen “Omdat Paddy het leuker vindt om kinderen iets te leren dan in het Z2 rond te lopen, is hij vorige week naar een vriendin van ons gegaan. Daar loopt hij in de lessen mee en dat gaat hartstikke goed. Hij doet nu wat wij vroeger samen deden, hij heeft mij leren paardrijden en dat vindt hij het allerleukst. Tobi is niet meer de jongste met zijn twintig jaar. Voor nu gaat het heel goed en we gaan dit seizoen lekker starten. Ik hoop dat we samen naar de Gelderse Kampioenschappen en wie weet naar het NK kunnen.”
“We zijn al een tijdje op zoek naar een opvolger voor mijn geweldige pony’s. Aankomende week gaan we een hele knappe pony keuren die al veel wedstrijdervaring heeft. Tijdens het proefrijden klikte het heel erg, dus als hij komt breekt er echt een nieuw tijdperk aan.”
“Naast Tobi rijd ik ook op het Lichte Tour paard van mijn moeder, Etiamo S. Dit is echt een kasteel van een paard met zijn 1,80 m. Hij is zo lief als hij groot is en ik hoop hem binnenkort mee te nemen voor een rondje M2 of Z1.”
Vaak de jongste “Op wedstrijd ben ik vaak de jongste en rijd ik tussen meiden van vijftien of zestien. Soms is dat wel spannend omdat ik ze op sociale media voorbij zie komen en ze vaak al veel meer ervaring hebben dan ik. Mijn moeder zegt dan dat ik lekker met mijn pony in mijn eigen bubbel moet gaan en gewoon moet genieten. Het is mijn grote droom om de jongste Lichte Tour amazone te worden en natuurlijk om Grand Prix te rijden!”
Bron: Hoefslag, overname zonder toestemming via hoefslag@mphorses.nl is niet toegestaan Foto: Michiel Fischer