Eliza van der Waal: “Rafiki en ik kennen elkaar door en door”
12 juni 2024, 12:42
Dressuur
Eliza van der Waal (36) rijdt al vanaf jongs af aan paard, maar dat ging zeker niet zonder tegenslagen. Zo heeft Furore, haar oudere paard, artrose in de hals, kissing spines en ataxie. Ze besloot daarom op zoek te gaan naar een veulen, dat ze wilde laten opgroeien in de opfok en vervolgens op haar eigen manier zadelmak wilde maken. Toch liep ook dat anders dan gepland.
“Ik heb M1 gereden met Furore, maar doordat het haar achteruit ging met hem, besloot ik op zoek te gaan naar een opvolger. Via een advertentie zag ik Rafiki, ze was toen drie maanden oud en liep nog bij haar moeder. Ik ben toen een paar keer gaan kijken, en binnen één maand besloot ik hem te kopen”, vertelt Eliza aan Hoefslag.
Veulen Waarom viel ze voor Rafiki? “Hij heeft een super aansprekelijk hoofdje. Hij is heel timide en zacht, maar tegelijkertijd ook een beetje ondeugend. Ik ben geen fan van paarden die hoog zitten in het bloed, ik vind het belangrijker dan de uitstraling van het paard bij me past. Ik was vanaf het begin af aan verliefd eigenlijk, ondanks dat ik wel nog bij andere veulens heb gekeken. Daarnaast kende ik het bloed achter Rafiki niet. Ik dacht: ‘Misschien is dat wel gezonder dan hetgeen wat ik kende, want met mijn vorige paarden heb ik veel gezondheidsproblemen gehad.”
Een vriendin van Eliza kocht ongeveer tegelijkertijd een veulen. “We hebben ze toen samen naar de opfok gegaan, zodat we samen naar de paarden toe konden. Die twee zijn dikke vrienden geworden, ondanks dat de opfok voor ons erg tegenviel. We wilden dat de veulens ’s zomers dag en nacht buiten zouden komen en dat ze dagelijks de paddock in zouden gaan. Maar achteraf bleken ze dag en nacht naar buiten te kúnnen, echt wel wat anders dan dat de volledige groep altijd buiten is. Daarnaast kwamen ze om de dag in de paddock, in plaats van dagelijks. Bij slecht weer werd er zelfs een dag overgeslagen.”
“We hebben de paarden daar toen weggehaald en hebben ze zelf in een weide gezet. Maar na één week stond Rafiki zijn maatje al met 41 graden koorts. Waarschijnlijk was de overgang van stal naar de weide te groot geweest. Het leek een soort mok aan de benen dat naar binnen geslagen was. We hebben ze toen beide verhuisd naar de stal waar mijn oudere paard ook staat. Niet wat we voor ogen hadden, ze waren nog maar anderhalf jaar oud. Maar ze waren ondertussen zúlke dikke vrienden geworden, en bovendien nemen goede opfok bedrijven geen hengsten aan van deze leeftijd. Het risico dat dat niet goed gaat in een al bestaande groep, is natuurlijk groot.”
Wederzijds vertrouwen Rafiki is inmiddels drie jaar oud. “Hij doet hij super. Hier gaat hij veel naar buiten. Niet 24/7, maar het is een goede tussenoplossing. Bovendien heb ik nu wel het voordeel dat Rafiki super mak, braaf en heel veel vertrouwen in de mens heeft. Hij is bijvoorbeeld een keer aan de hand mee geweest naar het strand, en ook aan de hand op buitenrit met mijn oudere paard. Hij kijkt nergens van op, hij heeft super veel vertrouwen.”
Eliza, Furore en Rafiki - Foto: Privebezit
Doordat de twee al zoveel samen hebben gedaan, kent Eliza Rafikii natuurlijk door-en-door. “De kleinste reactie door spanning zie ik al bij hem. Ik heb hem een tijd terug laten nakijken door een dierenarts, en daarbij ontdekten we dat ook Rafiki kissing spines heeft. Maar doordat ik hem al zó goed ken ondanks dat hij nog niet zadelmak is, ben ik er zeker van dat ik de eerste stress reactie door pijn bij hem ga merken. Rafiki kent het zadel inmiddels en ik stap nu twee keer in de week wat rondjes op zijn rug. Hij begint nu af en toe al zijn hals ontspannen te laten zakken. Dat moet nog veel meer bevestigd worden voordat we gaan draven, ik ga hem absoluut niet overbluffen. Bovendien heeft hij nog geen één keer een reactie gegeven op zijn rug. Ik hoop dus dat het zo blijft! Maar ik ben ervan overtuigd dat, doordat hij zoveel vertrouwen in mij heeft en ik in hem, dat we het zo door hebben als hij mogelijk ergens last van krijgt. Voor nu gaan we stapje voor stapje verder, we zien wel hoever we gaan komen!”
Rooskleurige toekomst Hoe kijkt Eliza naar de toekomst? “Rooskleurig. Rafiki is een heel fijn en makkelijk bewegend paard. Hij heeft een hele goed stap en galop, dus ik denk dat hij mogelijk wel hoge ogen kan gooien in de dressuursport! Maar ik wil in de toekomst ook lekker met hem naar het strand, naar het bos en hem in zijn vrije tijd lekker in de wei laten genieten.”
Bron: Hoefslag, overname zonder bronvermelding én schriftelijke toestemming via hoefslag@mphorses.nl is niet toegestaan
Foto: Patshoot Photography