Quest stelt paardenwelzijn ter discussie
29 november 2016, 00:00
Algemeen
Kunstjes
In het populairwetenschappelijke Nederlandse tijdschrift
Quest wordt aandacht besteed aan de paardensport. Het blad met interessante weetjes, prikkelende vragen en antwoorden stelt het
welzijn van sportpaarden aan de orde.
De vraagstelling is of paardensport verboden moet worden als we circusdieren zielig vinden omdat deze kunstjes moeten doen. Een paard dat pirouettes draait of over hoge hindernissen springt: kunstjes die door de mens zijn aangeleerd. Maar wat vindt het dier zelf ervan?
Mening
Dat meningen verschillen moge duidelijk zijn. Voorstanders zeggen dat een paard het zelfs leuk vindt. Tegenstanders zeggen duidelijk nee omdat de dieren gedwongen worden te gehoorzamen.
In het NRC Handelsblad verscheen in augustus ook al een
opiniestuk van dierethicus Willem Vermaat. Volgens de bij de Universiteit Utrecht werkzaam zijnde docent is paardensport inherent verbonden aan dierenleed, hij pleit daarom voor een verbod. Naar zijn mening hebben paarden eigen behoeften en gevoelens, die niet zomaar genegeerd kunnen worden ten behoeve van de mens.
De Canadese dierenrechtenfilosoof Will Kymlicka zei in een
interview dat vorige week verscheen in
De Volkskrant dat niet alleen het paard, maar ook honden, cavia's, schapen en koeien volledige burgerrechten behoren te krijgen. Voor de paardenliefhebbers onder ons zou zich dat nagenoeg vertalen in het niet meer rijden en €˜houden' van paarden. Volgens Kymlicka is het de plicht van de mens om uit te zoeken wat de dieren zelf willen.
Bron: Hoefslag/
Quest
Foto:
Remco Veurink
[adrotate group=”18”]